מהנדס בניין

מהנדס בניין נחשב לאחד המקצועות הדינמיים והחיוניים ביותר: כמי שמופקד על תכנון של מבנים לשירות הציבור, לא ניתן לדמיין סביבה אנושית בלעדיו. מהנדסים אלו עובדים בחברות ממשלתיות, כיועצים ובאופן פרטי, ואחראים על כל תחומי הבנייה – החל בתכנון חוזק, דרך בחירת חומרים ועד ניהול תהליך הבנייה. הנדסת בניין מחולקת להתמחויות, מתוכן בוחרים המהנדסים לעתיד, עוד בזמן הלימודים, את ההתמחות המועדפת ובהתאם לה נפתחות בפניהם אפשרויות ביציאה לשוק העבודה ובניהול הקריירה האישית.

מהנדס בניין יכול לעבוד בחברה ממשלתית או פרטית, כיזם עצמאי וכן כשכיר או יועץ בשכר. מקצוע זה מבוקש ביותר הן בארץ והן בחו"ל, אם כי מבחינת התקנים והבירוקרטיות הנלוות לעבודה קיים הבדל בין מדינה למדינה.

מיהו מהנדס בניין?

מהנדס בניין הוא זה האחראי על תכנון, פיקוח, שימור ושיפור תפקודי של מבנים שונים: מבני מגורים, אולמות, גורדי שחקים, מבני תעשייה, מבנים לאחסנה וכן מבנים המיועדים לנשיאה של כלי רכב (גשרים למשל) או לתפקיד מוגדר (מגדלי מים, בונקרים, שוברי גלים).

מהנדסי בניין מתמחים בתחום מסוים במהלך הלימודים ומסגלים לעצמם תוך כדי ההתמחות את הידע והעקרונות הנדרשים בתחום הבנייה, חוזק החומרים, הניהול, התכנון התקציבי, ויצירת תיעדוף למרכיבי הבנייה בהתאם לשיקולי חוזק, בטיחות, עמידות ושיקולים אחרים. מהנדס בניין אינו עובד לבדו – בנוסף להנדסאים, לקבלנים ולפועלים שעובדים איתו, הוא נסמך גם על מהנדסים המתמחים בתחומים אחרים כמו חשמל, חומרים ועוד.

תחומי התמחות של מהנדס בניין

מהנדס בניין בוחר את תחום התמחותו עוד בזמן הלימודים. בחירת התחום מהווה נקודה מכריעה בבניית הקריירה מאחר והיא קובעת אילו אפשרויות ייפתחו בפניו בסיום הלימודים, כאשר ייכנס לשוק העבודה כמומחה בתחומו. תחומי ההתמחות של הנדסת בניין כוללים לעתים גם את תחום ההנדסה האזרחית, אם כי בדרך כלל בניין או הנדסת מבנים נכללת בתוך התחום האזרחי.

ההתמחויות המובילות בהן יכול לבחור מהנדס בניין הו ניהול הבנייה, הנדסת מבנים וכן הנדסת תחבורה, סביבה, משאבי מים וגיאוטכניקה. בשלבים מתקדמים של הלימודים, למשל בתואר שני, ניתן לשלב התמחויות גם מתחומים אחרים כגון מכשור ומדידות, אנליזה של כשלים, מערכות בקרה ועוד.

למה כדאי להיות מהנדס בניין?

בהתאם לתפקידו, התמחותו וצרכי התפקיד, מהנדס בניין הוא מקצוע דינמי ומגוון: העבודה יכולה להתבצע במשרד ממוזג או בשטח, כאשר קיימת תנועה מתמדת ממקום למקום ואינטראקציה עם אנשים רבים. זוהי עבודה שכוללת שיגרה דינמית, פעילה, ולא תמיד צפויה, כאשר המהנדס עצמו הוא זה שאחראי לתכנית כולה ויתר האנשים מבצעים את תכניתו בפועל.

בעבר, היה המהנדס צמוד יותר לנעשה בשטח בעוד כיום ישנן מערכות בקרה אותן צריך המהנדס להכיר, שמאפשרות גם פיקוח מרחוק על תהליכים טכנולוגיים ואנושיים שמתרחשים באתר הבנייה. האפשרויות הרבות העומדות בפני מהנדס בניין הופכות מקצוע זה למאתגר, מרתק ומספק, וכזה שניתן להתמיד בו לשנים ארוכות.