לימודי הנדסאי בניין

לימודי הנדסאי בניין הם מתחומי הלימוד הפופולאריים ביותר. עם זאת, מאחר והביקוש למקצוע הנדסאי הבניין גבוה מאוד, לא מדובר על תחרות קשה שפוגמת בסיכויי קבלה של מועמדים ללימודים. מגוון בתי הספר ומוסדות הלימוד שמציעים תכניות לימוד להנדסאי בניין מאפשרים לכל אחד להתחיל ללמוד תוך פרק זמן של שנה לכל היותר.

הנדסאי בניין הם אנשי השטח, הקשר, הפיקוח והניהול של תחום הנדסת הבניין. בהתאם לתחום התמחותם הם מקשרים ומתווכים בין האנשים העובדים בשטח לבין המהנדס והתכנית ההנדסית, הם אלו שבודקים שהכל עובד כשורה והתכנית יוצאת לפועל, מפקחים על הנעשה ומספקים פתרונות בזמן אמת. זוהי עבודה מעניינת, מאתגרת ומספקת, שנחשבת לעבודה נדרשת עם שכר טוב.

לימודי הנדסאי בניין מאפשרים לרכוש מקצוע מבוקש תוך זמן קצר יחסית ולכן בחירה בלימודים אלו היא בחירה מעשית לטווח הקצר והארוך. בטווח הקצר, הלימודים מוצעים במתכונות שמתאימות גם לאנשים עובדים ובעלי משפחה, ותוך שנתיים ניתן להתחיל לעבוד בתחום עם תעודה. בטווח הארוך, ישנן השתלמויות, תכניות השלמה לתואר ראשון וקורסים רבים שמוצעים מדי שנה להנדסאי בניין שמעוניינים לשפר את המעמד והמשכורת.

כדי להתחיל לימודי הנדסאי בניין יש לבחור מוסד לימודים או כמה מוסדות (בתי ספר להנדסאים, בתי ספר טכנולוגיים או מכללות טכנולוגיות) שבהם מומלץ ורצוי ללמוד. לאחר מכן יש להגיש מועמדות, ולהתחיל ללמוד.

תנאי קבלה

לימודי הנדסאי בניין מיועדים למגוון אוכלוסיות – צעירים ומבוגרים, בעלי השכלה וחסרי השכלה. ניתן להתקבל עם תעודת בגרות מלאה, עם תעודת בגרות חלקית, אך לא ניתן להתקבל ללא תעודת בגרות כלל.

מוסדות הלימוד אינם אחידים בדרישות הקבלה שלהם, ולעתים יש צורך לפנות לכמה מוסדות לימוד כדי לברר היכן נמצאים סיכויי הקבלה הגבוהים ביותר. הרף המינימלי של דרישות הקבלה הוא זכאות לבגרות וציון מינימלי בשלושה מקצועות מרכזיים. עם זאת ישנם מוסדות לימודי הנדסאי בניין שדורשים בגרות מלאה וציונים גבוהים (בין 70 ל-90) במקצועות ריאליים מוגברים.

עבור מועמדים שאינם עומדים ברף הדרישות, ישנן מכינות רבות המאפשרות לשפר ציוני בגרות, לרענן זיכרון ולהדביק פערי ידע על מנת להתחיל את הלימודים ברגל ימין וברמת הידע הנדרשת.

מבנה הלימודים

לימודי הנדסאי בניין מורכבים משיעורי שמיעה (הרצאות) בנושאי מתמטיקה, פיזיקה, אנגלית טכנית, מכניקה, חומרים, טכניקות, נהלים ושיטות עבודה, תוכנות מחשב רלבנטיות, שרטוט מבנים, הנדסת אנוש, בטיחות, ארגון וניהול ונושאים רבים נוספים. הדגש במהלך הלימודים הוא על הצד התיאורטי-עיוני והפרקטי-מעשי כאחד, כאשר התכנים מתעדכנים כל העת בהתאם לתכני האקדמיה ובמקביל בהתאם למתרחש בשוק העבודה, בחוקי ותקנות המדינה ותנאי השטח. הלימודים כוללים סיורים בשטח, היכרות עם חומרים וחשיפה בלתי אמצעית לסביבות, שיטות ועזרי עבודה. בסיום הלימודים יש להגיש פרוייקט גמר מעשי.

על מבנה ותוכניות הלימודים להנדסאי בניין מפקחים מה"ט, המכון הממשלתי להכשרה בטכנולוגיה ובמדע, שפועל בחסות משרד התמ"ת.

משך הלימודים

לימודי הנדסאי בניין נמשכים שנתיים במידה והלימודים מתבצעים במתכונות רגילה של לימודי בוקר, ושלוש שנים במידה והם מתבצעים במתכונת המיועדת לאנשים עובדים ומתקיימים בערב, בשעות אחה"צ, בבוקר ימי שישי או באופן משולב.

ניתן לשלב לימודי הנדסאי בניין עם לימודי תואר ראשון בהנדסת בניין, כאשר לימודי תעודת ההנדסאי נמשכים כשנתיים ובסיומם ממשיכים ישירות להשלמת לימודים לתואר ראשון, שנמשכת שלוש שנים במקום ארבע באופן רגיל.